Poland old

Moda lat 80. – trendy modowe i ikony dekady!

Aktorka Joan Collins jako Alexis Carrington z serialu "Dynastia"

Moda lat 80. – trendy modowe i ikony dekady!

Dlaczego wciąż uwielbiamy modę lat 80.?

Aktorka Joan Collins jako Alexis Carrington z serialu „Dynastia” / fot. Alamy Stock Photo

Lata 80. to moda jednocześnie odważna i kolorowa, dla wielu… kiczowata. Neonowe kombinezony, plastikowa biżuteria, luźne marynarki i wiele innych trendów, które dzisiaj wciąż cieszą się ogromną popularnością. Jaka naprawdę była moda w latach 80.? Co się wtedy nosiło, a co nosi się nadal? Jak na ówczesne fasony wpłynęły elegancja księżnej Diany, debiut Madonny i image Annie Lennox?

 

Moda damska i męska w latach 80. na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco tandetna – obcisłe body do ćwiczeń, ortalionowe dresy i getry na kostki. A więc jak to możliwe, że najwięksi projektanci modowi nieustannie szukają inspiracji w tamtych trendach? Moda lat 80. faktycznie miała w sobie „to coś” – przecież kochamy ramoneski, chętnie nosimy mom jeans, a oversizowe marynarki wybieramy nie tylko do eleganckich stylizacji, ale także do szortów i sneakersów.

Moda damska lat 80. – co było trendy?

Piosenkarka Debbie Gibson w dżinsowej kurtce „marmurkowej”

Piosenkarka Debbie Gibson w dżinsowej kurtce „marmurkowej” /fot. DPA Picture Alliance/Alamy Stock Photo

Kobieca moda w latach 80. to przede wszystkim indywidualizm i odwaga, co doskonale podkreślały sportowe kombinezony i jaskrawe kolory. Efekt „odwróconego trójkąta” pomagały uzyskać marynarki z poduszkami na ramionach i bufkami. Takie stylizacje doskonale oddawały charakter ówczesnych kobiet – silnych i pewnych siebie. Podstawą większości stylizacji były jeansy, a wśród nich prym wiodły „marchewki”, czyli doskonale znane nam dzisiaj mom jeans z wysokim stanem i zwężanymi nogawkami.

Nie zapominajmy jednak o damskiej modzie rockowej. Królowe kurtek – skórzana ramoneska, najlepiej pokryta ćwiekami oraz luźna dżinsowa katana znajdowały się w szafie każdej modnej wówczas kobiety. A wraz z upływem czasu nic się w tej kwestii nie zmieniło!
Lata 80. a moda damska – co jeszcze było na czasie? Oczywiście sukienki. Z dostępnych materiałów najchętniej wybierano miękki i przyjemny w dotyku welur, nie brakowało też koronkowych elementów. Na co dzień kobiety najczęściej zakładały garsonki z obcisłymi spódnicami i luźnymi koszulami. Z kolei suknie wieczorowe to miniówki, falbany i charakterystyczne dla stylu disco cekiny. Zainteresowaniem cieszyły się fasony w kształcie litery V i welwetowe „małe czarne”, do których idealnie pasowała duża ilość biżuterii i mocny makijaż.

Zobacz też: Serial „Glow” i lata 80-te! 

Męskie trendy modowe w latach 80.

Aktor Tom Selleck w koszulce polo marki Ralph Lauren

Aktor Tom Selleck w koszulce polo marki Ralph Lauren, fot. Everett Collection Inc/Alamy Stock Photo

16 września 1984 r. swoją premierę miał serial, który na zawsze odmienił historię mody i zapoczątkował nową jakość rozrywki telewizyjnej. „Miami Vice” przedstawiał wszystko to, co reprezentowały sobą lata 80. i moda dla mężczyzn – odważne stylizacje, kadry pełne szalonych kolorów i spektakularne sceny akcji. Wszystko to bardziej przypominało pełen wartkiej akcji teledysk muzyczny. To również debiut nowego rodzaju postaci telewizyjnych – pary charyzmatycznych gliniarzy. Widzowie serialu zapamiętali nie tylko widowiskowe pościgi i wybuchy, ale przede wszystkim pionierskie stylizacje detektywów James’a „Sonny” Crockett’a (Don Johnson) i Ricardo „Rico” Tubbs’a (Philip Michael Thomas). Ich kolorowe garnitury zestawione z t-shirtami i butami, które odsłaniały kostki bezceremonialnie łamały wszelkie dotychczasowe schematy męskiej mody. Pikanterii wizerunkowi dodawał kilkudniowy zarost, który jeszcze kilka lat wcześniej był absolutnie nieakceptowalny w przestrzeni publicznej, jako oznaka nonszalancji, a nawet braku higieny.

Lata 80. i moda męska to po pierwsze garnitury! Panowie chętnie inspirowali się stylizacjami bohaterów serialu „Policjanci z Miami” czy businessmanów z Wall Street – luźne marynarki, proste nogawki, białe koszule i krawaty śledzie. Do szaf powrócił dżins, tym razem w odświeżonej formie „marmurkowej”, i koszulki polo. Styl oparty na mieszance nienachalnego luzu z odrobiną elegancji łamał stereotyp dystyngowanego dżentelmena, pozwalając mężczyzną nieco od niego odpocząć.

Philip Michael Thomas, jako "Rico" i Don Johnson, jako "Sonny" z serialu "Miami Vice"

Od lewej: Philip Michael Thomas, jako „Rico” i Don Johnson, jako „Sonny” z serialu „Miami Vice” / fot. Getty Images.

Na co dzień mężczyźni najczęściej sięgali po najmodniejsze wówczas spodnie – jeansy, bawełniane koszulki z kolorowymi nadrukami, katany czy ramoneski. W modzie męskiej dominowały czerń, biel, bordo, brąz, beż i pomarańcz. Chętnie wybierano T-shirty z widocznym logo. Ceniący sobie wygodę, jeszcze chętniej niż na jeansy, stawiali na kreszowe dresy. Sportową stylizację uzupełniały koszulki polo, czapki, białe skarpetki i bluzy z kapturem.

Lata 80. – jakie style dominowały w tych latach?

Ekipa dziennikarska w latach 80.

Kadr z serialu „Firefly Lane” / fot. materiały prasowe Netfliksa

W tej dekadzie dominował kult ciała, wzrastało zainteresowanie sportem, powstawały pierwsze siłownie. Za sprawą kultowego filmu „Dirty Dancing” na popularności zyskał także taniec. Moda musiała dopasować się do ówczesnych trendów, nie zapominając o szyku i elegancji.

Moda lat 80. a fitness

Strój sportowy miał podkreślać figurę – stąd obcisłe body, legginsy, frotki i szerokie opaski. Kobiety dopełniały stylizację getrami na kostki i paskiem podkreślającym talię. Mężczyźni również chętnie zakładali obcisłe ubrania do ćwiczeń lub dresy. Najważniejsze były jednak kolory – jaskrawe, odważne, szalone. Hitem lat 80. był też kultowy dres Adidasa z trzema pasami.

Lata 80. – moda disco

Styl disco był raczej pozostałością poprzedniej dekady, niemniej błyskotki i cekiny wciąż cieszyły się uznaniem. Na popularne wówczas dyskoteki zakładano miniówki i legginsy, najlepiej z błyszczących materiałów. Na czasie były też skórzane stylizacje i dodatki z motywem panterki.

Rock w modzie lat 80.

Skoro mowa o skórzanych ubraniach i nieśmiertelnych ramoneskach, nie można nie wspomnieć o rocku. Legendy sceny, czyli znany już od dekady Areosmith, a także nowopowstałe zespoły, jak Bon Jovi i Guns N’Roses, kształtowały ówczesne trendy modowe. Skóra z ćwiekami, jeans, koszule z odważnymi dekoltami, kapelusze, biżuteria i zadziorne marynarki to właśnie moda rockowa lat 80.

Moda elegancka a lata 80.

Za sprawą serialu „Dynastia” do mody damskiej powróciły poduszki na ramionach, które od dawna towarzyszyły kobietom w przełomowych momentach, dając im moc i sprawczość. Marynarki, marynarki i jeszcze raz marynarki. Dla kobiet i dla mężczyzn. Luźne, obcisłe, z poduszkami na ramionach, krótkie i długie. W połączeniu z obcisłą spódnicą tworzyły modne garsonki. Hitem dekady było spodnium – długa marynarka z kanciastymi ramionami zestawiona z luźnymi spodniami, a całość wykonana z jednakowego, lejącego materiału. W modzie były bufki oraz duże, białe grochy. Szyku i elegancji nadawały również koszule i sukienki, najlepiej z falbanami w okolicach biustu, talii i ramion.

 

Moda lat 80. w Polsce – charakterystyka

Kiedy w 1986 r. na ekrany amerykańskich kin wchodził kultowy dziś „Top Gun”, w Polsce świętowaliśmy pierwsze w historii losowanie Super Lotka. Komunistyczna kurtyna grubą kreską oddzielała blok państw Europy Wschodniej od zachodniej kultury wielkich ambicji, koloru, przepychu i nadziei na lepsze jutro. Moda w Polsce w latach 80. była nieco bardziej stonowana niż na Zachodzie ze względu na trudną sytuacją polityczno-gospodarczą. Wszyscy marzyli o jeansach i kreszowym dresie z Peweksu. PRL stawiał przed kobietami prawdziwe wyzwanie – jak stworzyć coś z niczego?
Moda PRL lata 80. prowokowała Polki, które miały dość nudy i szarości, do noszenia tego, co było popularne na zakazanym Zachodzie. Puste sklepy zmuszały je do korzystania z tego, co już miały w szafie. W latach 80. polska moda wymagała połączenia pomysłowości i umiejętności. Trzeba było przerabiać stare ubrania i szyć nowe. Na ratunek kobietom wychodziło niemieckie pismo „Burda” z wykrojami.

Suknia wieczorowa projektu Jerzego Antkowiaka,„Moda Polska” 1988, wł. MNK / buty współczesne. Fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Damska moda polska lat 80. opierała się przede wszystkim na poszerzaniu góry z jednoczesnym zwężaniem dołu. Noszono więc oversizowe koszule, często celowo poszerzane w ramionach, duże bezkształtne swetry, przerobione męskie marynarki i zblazowane sukienki. Całość stylizacji dopełniała najmodniejsza fryzura lat 80. – trwała!

Moda lat 80. – ikony mody!

Lata 80. nie byłby takie same, gdyby nie te ikony stylu!

Jedna z najbardziej charakterystycznych postaci tej dekady to oczywiście Madonna. Młoda artystka zapoczątkowała modę na plastikową biżuterię, gorsety, ramoneski i koronkowe legginsy. Ostry, rockowy styl łączyła z kobiecością i bogactwem dodatków. Piosenkarka nie przestrzegała żadnych reguł – mieszała styl rockowy z disco, delikatną koronkę zestawiała z mocnymi gorsetami i krzyżami w uszach. Odważne i kontrowersyjne stylizacje Madonny pragnęły nosić wszystkie nastolatki

W latach 80. kobieta miała być silna, niezależna i pewna siebie. Dokładnie taki wizerunek promowała piosenkarka Annie Lennox. Krótkie pomarańczowe włosy, męski garnitur a pod nim koronkowy biustonosz to kwintesencja imagu wokalistki. Artystka chętnie sięgała po skórzane ubrania – od kurtki po rękawiczki. Całość dopełniał mocny makijaż.

Zupełnym przeciwieństwem stylu Madonny i Annie Lennox jest trzecia ikona mody lat 80. – księżna Diana. Styl Lady Di naśladowany jest do dzisiaj, a czasopisma i portale z branży fashion chętnie wspominają jej najlepsze stylizacje. Królowa elegancji, która zachwycała nie tylko sukniami wieczorowymi, ale nawet sportowym outfitem. Kolorowe marynarki i spódnice midi, wzorzyste sukienki, cygaretki, a także luźne bluzy i spodnie kolarki to ulubione stylizacje Lady Di, które kobiety wybierają również obecnie.

 

Księżna Diana to niekwestionowana królowa elegancji i dobrego stylu /  fot. Tim Graham / Getty Images

 

Lata 80. – jakie akcesoria były charakterystyczne?

Aktorka Joan Collins jako Alexis Carrington z serialu "Dynastia"

Aktorka Joan Collins jako Alexis Carrington z serialu „Dynastia” / fot. Alamy Stock Photo

Najpopularniejsza biżuteria w latach 80.

Odpowiednia biżuteria stanowiła obowiązkowy element każdej stylizacji. Duże kolczyki koła modne są do dzisiaj, natomiast w latach 80. nie brakowało także innych wzorów geometrycznych. Popularnością cieszyły się klipsy i broszki ze sztucznymi kamieniami. We włosach koniecznie musiały znaleźć się kolorowe spinki i duże opaski. Lata 80. to również Ray-bany.

W stylu rockowym można było zauważyć pozostałości poprzedniej dekady – nabite ćwieki i powpinane agrafki. Chociaż w latach 80. prym wiodła plastikowa biżuteria, należy wspomnieć też o srebrnej, która doskonale uzupełniała elegancki look

Najmodniejsze torebki damskie

Ogromna fascynacja światem sportu miała swoje odzwierciedlenie w torebkach. Pojawiły się różnego rodzaju nerki, saszetki i plecaki. Miało być wygodnie, kolorowo i funkcjonalnie. Natomiast w sytuacjach, kiedy nie wypadało założyć nerki czy plecaka, królowały listonoszki – na paskach i łańcuszkach.

Najlepsze buty damskie i męskie

Nieodłączny element mody lat 80. to sportowe buty, szczególnie białe albo neonowe. Zakładano je do dresu, legginsów, garniturów czy sukienek. Ceniono modele na platformie, sięgające za kostkę.

Dopełnienie eleganckich stylizacji stanowiły szpiczaste szpilki lub obcasy na słupku. W tej kolorowej dekadzie popularne były wszelkie dodatki, nawet na butach – wstążki, sztuczne kwiaty czy klamerki.

Modne i pożądane było obuwie wykonane z plastiku w neonowych kolorach – róż, zieleń, błękit. Prym wiodły również welurowe szpilki i metaliczne sandałki. Kultowe w tamtym okresie stały się martensy oraz ciężkie botki w stylu grunge. Więcej sentymentalnym pamiątek lat 80. zobaczysz na antenie National Geographic w cyklu „Lata 80. – Hity dekady”.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *