Zimowy wypoczynek w II RP, ferie nie tylko w Zakopanem. Ceny, pensjonaty, narciarskie atrakcje
Może Cię zainteresować
Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem, że podobnie jak dziś, także w okresie II RP to Zakopane było zimową stolicą kraju. Baza narciarska w stolicy Podhala była świetnie rozwinięta i zapewniała możliwości uprawiania sportów o różnej skali trudności. Narciarstwo zjazdowe uprawiano przede wszystkim na Kasprowym Wierchu, na którego stokach rozgrywano wiele zawodów sportowych. Natomiast doskonała trasa do biegów narciarskich znajdowała się na Hali Gąsienicowej.
Kolej linowa na Kasprowy Wierch to obok Giewontu chyba największy symbol Zakopanego. Jej budowa trwała w latach 1935-1936. Umożliwiła narciarzom i turystom łatwy i szybki dostęp na szczyt Kasprowego. Fani nart z Kotła Gąsienicowego wracali na Kasprowy za pomocą wyciągu saniowego. Kolej linowa na Gubałówkę również powstała przed wojną. Inwestycję zrealizowano w 1938 r. Dzięki niej zjazdy z Gubałówki stały się tuż przed wojną bardzo popularne.
W mieście znajdowała się wówczas jedna z największych skoczni narciarskich w Europie. Wielką Krokiew do użytku oddano w 1925 r. Niedaleko Muzeum Tatrzańskiego dla turystów przygotowywano tor ślizgawkowy. Natomiast w Kuźnicach znajdował się tor bobslejowy, który w okresie międzywojennym nieco podupadł, ale władze miasta planowały budowę nowego obiektu tego typu.
Wśród pensjonatów kategorii pierwszej, do których turystów zapraszał Orbis były: „Renaissence” – ul. Chałubińskiego, „Radowid” – ul. Sienkiewicza, „Złocień” – ul. Piłsudskiego, „Tuberoza” – ul. Piłsudskiego, „Harnaś” – ul. Piłsudskiego. Jak podkreślał Orbis, wszystkie znajdowały się blisko centrum i terenów narciarskich. Jednocześnie goście mogli liczyć na bogato urządzone pokoje z tarasami z widokiem na góry oraz co wówczas należało uznać za luksusowe, ciepłą wodę oraz centralne ogrzewanie. Koszt tygodniowego pobytu w sezonie wahał się od 70,00 do 86,00 zł, w cenie był m.in. przywóz saniami do i z dworca. Budżetowy pobyt w pensjonacie kategorii turystycznej wynosił ok. 4,50 zł za dzień.
Mistrzostwa Europy Środkowej w Saneczkarstwie i Bobslejach w Zakopanem, 1929
Mistrzostwa Europy Środkowej w Saneczkarstwie i Bobslejach w Zakopanem, 1929
Mistrzostwa Europy Środkowej w Saneczkarstwie i Bobslejach w Zakopanem,
Mistrzostwa Europy Środkowej w Saneczkarstwie i Bobslejach w Zakopanem,